Načítám...
S Italskou komorou v Ostravě
  Zpět na úvod
2674.jpg

SOMAX PLUS součástí delagace v Ostravě.

V úterý 23. října a ve středu 24. října navštívila Ostravu delegace Italsko-české obchodní a průmyslové komory, v jejímž čele byl Prezident Komory Sergio Salvagno a generální tajemnice Livia Romani.

Delegace byla vytvořena ze zástupců následujících členských firem: Ferrero a.s., BDR Therma s.r.o., Trafil Czech s.r.o., Kocián Šolc Balaštík AK s.r.o., Unicredit Bank CR, GI Group, Lugera, Havel Holasek, Italska Kulturni Asociace, Somax Plus s.r.o. e Pneumax.

Program delegace zahrnoval jak návštěvy místních členských podniků tak setkání se zástupci místních institucí, například s náměstkem primátora zodpovědného za investice Jířím Hrabinou. Delegace tak byla důležitou příležitostí k blízkému poznání tohoto srdce českého průmyslu.

„Náměstek primátora představil Ostravu jako město, které má co nabídnout zahraničním investorů jak z hlediska infrastruktur, tak průmyslové tradice a blízkosti velkým průmyslovým koncernům. Město Ostrava navíc připravuje stavbu nové průmyslové zóny Ostrava - Hrušov, která by se svojí rozlohou 40 hektarů dokázala přitáhnout do města nové zahraniční investory. Náměstek také projevil velký zájem o italské firmy, a proto jsme se dohodli, že během příštího jara uskutečníme setkání s vedením města. Koneckonců již dnes je přítomnost italských firem v regionu velice významná, a vyniká také v hlavní odvětví české průmyslovém výroby, neboli v automobilovém průmyslu. A není tak náhodou, že pět z osmi firem, jež jsme navštívili, podniká právě v tomto odvětví", uvádí generální tajemnice Livia Romani

To je i případ IVG Colbachini, firmy pocházející z oblasti Padovy, mající obchodní zastoupení v pěti zemích světa. „V Krnově, kde zaměstnáváme na sedmdesát osob, vyrábíme gumové hadice pro střední a nízké tlaky pro různá průmyslová odvětví. Naše skupina velice dbá na inovace, do kterých ročně investujeme více než 5% celkových příjmů", řekl Daciano Aldinio Colbachini, jednatel této firmy.

Hliníková kola jsou pak hlavním výrobkem firmy Cromodora Wheels. „Naše firma začala s výrobou kol pro závodní vozidla, ale dnes jsme jedním z leaderů na tomto segmentu trhu. V naší továrně o rozloze 27 tisíc metrů čtverečních, kterou jsme otevřeli v roce 2008 v Mošnově, budeme moci vyrábět až 1,7 milionů krytů za rok. Našimi zákazníky jsou automobilky Fiat, VolksWagen, Škoda, BMW, Land Rover či Smart", uvádí ředitel podniku René Hilscher.

Core business dalších dvou italských podniků, navštívených delegací, je výroba brzdových systémů. Jedná se o firmu Brembo, která patří k jedné z hlavních značek ve výrobě brzd pro všechny typologie vozidel, od osobních vozů, až po ty zavodní či pro motocykly. „Výroba z Ostravy směřuje na nejvyšší segment trhu osobních vozidel. Zeměpisná pozice nám totiž dovoluje být v blízkosti některým našim důležitým klientů, jako je Porsche, Mercedes, BMW ale také automobilka General Motors působící v severní Americe. Náš závod, který bude zaměstnávat v plném režimu až šest set osob, má velice integrovaný výrobní proces od zpracování aluminia až po dokončený brzdový systém. A to nám umožnilo získat nového zákazníka: automobilku Land Rover", uvedl Enrico Bologna, ředitel Brembo v Polsku a v České republice

Ve výrobě brzdících systémů je aktivní i firma ITT. „V Ostravě jsme postavilinejdůležitější multi-business závod celé ITT Motion Technologies. V současnosti má závod dvě divize: Friction zabývající se výrobou brzdových desiček pro automobilový průmysl a KONI vyrábějící tlumiče pro železniční odvětví. Náš závod, začínající v roce 2009 jen s výrobou Friction, ke které se o rok později přidala i výroba Koni, rostl každým rokem výrazný tempem, a tak v současnosti zaměstnáváme na šest set osob a náš obrat dosahuje stovky milion eur", řekl ve své prezentaci ing. Cesare Savini, generální ředitel ITT v České republice.

V naprosto odlišném sektoru je pak aktivní společnost Viroplastic, která vyrábí plastové uzávěry. „V České Republice jsme přítomní od roku 2004. Naše společnost využívá nejmodernějších technologií k výrobě plastových uzávěrů, které jsou používány v různorodých odvětví: od food and beverage až po kosmetické produkty či pro čistící prostředky. I přes to, že máme za sebou čtyřicetiletou tradici, tak hodně sázíme na neustálou inovaci výrobních i logistických procesů. Kvalitu našich výrobků zaručuje celá řada certifikátů jako například BRC/Iop Global Standard", podtrhl Karel Kaldubiec, ředitel této společnosti.

Made in Italy dosáhl úspěchu i v oblasti obchodu a dovozu. Dokazují to slova Jiřího Vyviala, ředitele společnosti I-Tec: „V České Republice podnikáme již 17 let a z Itálie dovážíme komunální vozidla značek Piaggio, Bonetti a nástavby k převozu domovního odpadu Novarini. V těchto posledních letech se naší firmě neustále dařilo, díky čemuž se významně zvýšil i náš obrat. A byli jsme to my, kdo představil českému zákazníkovi v Itálii úspěšné vozidlo Ape Piaggio".

Další bod delegace byla návštěva u společnosti CTP Invest, jedné z hlavních společností v průmyslovém developmentu na území ČR. Delegaci byla představena hlavní ostravská průmyslová zóna, kde sídlí i závody Brembo a ITT. „Tato průmyslová zóna může být i nadále referenčním bodem pro nové investory v ostravském regionu. Hlavními výhodami průmyslové zóny Ostrava - Hrabová jsou flexibilita a snadná dostupnost. Stavíme závody šité na míry, zóna je poblíž mezinárodní rychlostní silnice R58 a mezinárodní letiště Ostrava - Mošnov je vzdálené jen několik kilometrů", podtrhl v prezentaci zóny Remon Leonard Vos, Chief Executive Officer této společnosti.

Nedávno pak společnost CTP Invest otevřela i kancelářský komplex IQ, jejímž hlavním rysem je ekologická udržitelnost. Komplex IQ je tak jeden z prvních kancelářských komplexů energetické třídy A postavených v ČR. Výstavba tohoto komplexu o rozloze 22 tisíc metrů čtvereční, kde aktuálně sídlí finská softwarová firma Tieto, byla hodnocena velice pozitivně ze strany ostravského magistrátu, který doufá, že skrze vybudování moderní kancelářské infrastruktury přitáhne nové firmy z odvětví takzvané new economy.

A to bude také hlavní výzvou pro hospodářskou budoucnost Ostravy: udržet si silnou průmyslovou tradici a současně otevřít dveře novým strategickým sektorům jakou jsou poskytování služeb a projektování počítačových programů.